banner 9

• zajęcia umuzykalniające,
    • rytmikę,
    • język angielski,
    • gimnastykę z elementami kinezjologii,
    • judo,
    • zajęcia plastyczne,
    • zajęcia teatralno-muzyczne,
    • zajęcia z logopedą (dla chętnych)
    • atrakcje: teatrzyki, koncerty muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Jak rozwijać sprawność manualną dziecka?

• Lepienie - trzeba inspirować je do lepienia z wykorzystaniem plasteliny, modeliny, a nawet gliny oraz innych mas dostępnych na rynku i służących do tego celu, a także ciasta (wspólne lepienie pierogów).
        • Wycinanie - kształcenie sprawności poprzez wycinanie odpowiednimi nożyczkami. Można najpierw nauczyć wycinać z papieru po prostej linii, a potem przechodzić do trudniejszych zadań.
        • Pisanie - najlepiej pisać po śladzie, czy też kalkować, starać się uczyć dziecko nie odrywać ręki od kartki, jeśli to możliwe. Należy stopniować trudność - w późniejszym czasie powinno pisać w wyznaczonej linii szlaczki, litery, cyfry.
        • Stawianie pieczątek - znakomite ćwiczenie kształcące wyczucie ręki, odpowiedni nacisk. Można kupić gotowe stemple lub wykonać je samemu, na przykład z ziemniaków.
        • Nawlekanie - to ćwiczenie rąk, które na dodatek doskonali koordynację wzrokowo-ruchową. Nawlekać można korale, guziki, makaron itp. Na rynku dostępne są również wyszywanki - wspaniała pomoc dydaktyczna dla dzieci.
        • Malowanie - najpierw malowanie dużych, a potem wdrażanie do dokładnego wypełniania kolorem. Malować można farbami, węglem, czy innymi przyborami dostępnymi na rynku.
        • Rysowanie - do tego wykorzystujemy ołówek oraz kredki. Tu dziecko nie tylko kształci sprawność rączek, ale też rozwija się twórczo.
        • Różnego rodzaju ćwiczenia i zabawy ruchowe - przede wszystkim sprawiają one, iż dziecko rozwija się harmonijnie i sprawność rąk jest odpowiednia.
        • Nauka gry na instrumencie - to nie tylko rozwijanie sprawności rąk, ale również predyspozycji muzycznych..
        • Różnego rodzaju zadania do wykonania z wykorzystaniem przyborów do pisania - koniecznie odpowiednio dobranych do wieku i możliwości dziecka.
        • Wyklejanki, wydzieranki, origami, czyli różne prace plastyczne czy plastyczno-konstrukcyjne. Należy jednak zawsze pamiętać o dostosowaniu ich do wieku dziecka.